Monday, December 7, 2015

Nagu inimesed, saavad taimedki paremini hakkama, kui nad on „pere“ keskel.

2007 aastal üllatasid Kanada teadlased meid avastusega, et taimed suudavad eristada enda ümbruskonnas kasvavate teiste taimede sugulusastet – ehk kas nad on kasvanud sama emataime seemnetest.

Nüüd on Delaware Ülikooli professor Harsh Bais tuvastanud, kuidas nad seda teevad: vahetades teiste taimedega keemilisi signaale.

Võõraste taimede lähistel paiknedes kasvatavad taimed rohkem juuri, võimaldamaks neil toitainete pärast paremini konkureerida.
Samas, kui taimed asuvad oma „pereliikmete“ lähistel, kasvatavad nad vähem juuri – teadlased arvavad, et nn „omade“ hulgas ei vaja taimed konkurentsiks lisajuurestikku.

Sarja katsete tulemusena avastasid teadlased, et katsetaimed hakkasid võõraid keemilisi signaale tajudes rohkem juuri kasvatama, samas kui „pere“ keskel kasvades jäi juurekava väiksemaks.

Bais ja tema kolleegid märkasid samuti, et kui ühest perest taimed kasvasid üksteise lähedal, siis puutusid nende lehed tihtipeale kokku, samas kui üksteisele võõrad taimed üritasid üksteise puudutamist vältida.

Analoogses uuringus, kus taimed istutati võõraste taimede lähistele, jäi nende kõrguskasv toppama, kuna kogu nende energia kulus suurema juurekava kasvatamiseks.
„Pere“ keskele istutatud taimed said aga seevastu palju paremini hakkama.


Vabatõlge artiklist: Like Humans, Plants Fare Better When They´re Among „Family“.
Science For The Curious Discover.
http://blogs.discovermagazine.com/discoblog/2009/10/15/like-humans-plants-fare-better-when-theyre-among-family/#.VmAXCl51Emh



2 comments: